Dienstag, 19. März 2013

Pozdrav iz BiH : MOSTAR - 11. -15.03.2013. : RAZGLEDNICA

Na putu....

Jajce
Banja Luka > Jajce > D. Vakuf > ... Vrbas Road


Kupres

Kupres pod snijegom


Donji Vakuf - autob. kolodvor

Kupres

Kanjon rijeke Vrbas
KAFU MI, DRAGA, ISPECI

Kafu mi, draga, ispeci
baš kao da je draga dušo za tebe
aj, ja cu doći oko pola noći
da sednem kraj tebe

Dušek mi, draga, razmesti
baš kao da je
draga dušo za tebe
aj, ja cu doći oko pola noći
da legnem kraj tebe

Ne dolazi. dragi, ne treba
jer ti drugu dragu sada miluješ
ti si rek'o da si bolju
dragu stek'o od mene

(narodna, Sevdah, Sandžak)

Stories of Sevdah - The Balkan Blues



Iz svakodnevnih pisanja Siniše Škarice - PGP RTB je 1963. uručio "zlatnu ploču" Predragu Cunetu Gojkoviću za 100 000 prodanih primjeraka EP singla "Kafu mi draga ispeci". "Ilustrovani almanah" naglasit će da je to prva ploča narodne muzike prodana u 100 000 kopija. 
Oko zlatnih naklada u ta podacima nesigurna vremena, naravno, postoje brojne spekulacije. Za titulu prve "zlatne" bore se, recimo, EP ruskih romansi u izvedbi Olivere Marković ("Za kim", "Trojka", "Zvone praporci", "Ne jurite konji"), EP "Sombrero" "meksičkog" Trija Tividi i Elvisov singl "It's Now or Never (O, sole mio), za kojeg će Vjesnik u studenom 1961. objaviti naslov o konačno zlatnoj ploči i na našem tržištu: "Prva gramofonska ploča u 100 000 primjeraka!". Sve odreda Jugotonova izdanja. 
Međutim, kad je o "Kafu mi draga ispeci" riječ, onda se javljaju i pitanja porijekla pjesme i prvenstva objavljivanja. Srbijanski narodni pjevač Nestor Gabrić pohvalio mi se prigodom našeg prvog (i posljednjeg) susreta u zagrebačkoj Dubravi kako je on prvi snimio spomenutu uspješnicu 1961. Međutim pjesmu je ekavizirao, iako će je i Cune i Nada Mamula pjevati, pretpostavlja se prema izvorniku, na ijekavici. Gojković će reći da je pjesmu čuo od Nade Mamule i da ju je snimio na zahtjev publike 1962. Negdje na internetskim stranicama naći ćete da je crnogorski pjevač Zejbo Pekušić bio taj koji je prvi pjevao "Kafu mi draga ispeci", kao pjesmu sandžačkih muslimana. I Nada Mamula ju je čula među brojnim sevdalinkama, po čemu je i postala poznata, kada se iz Beograda preselila u Sarajevo.
Na Gabrićevoj ploči će pisati "narodna iz Sandžaka"; na Cunetovoj - ništa. Potpisano je da je izvodi uz Narodni orkestar Žarka Milanovića (inače, tada šefa Narodnog orkestra Radio Beograda). U svakom slučaju Predrag Cune Gojković će biti taj koji će svojim nenadmašno milozvučnim tenorom, izvrsnih pianissima i nepogrešivih melizama, uz nešto bogatiji zvuk orkestra, sačuvati "Kafu mi draga ispeci" u dragocjenom kutku naših sjećanja.
(Izvor : moj prijatelj Nadir; hvala!)




Kafić Maršal

Kahva









Mostar je grad u Bosni i Hercegovini. Smješten je na obalama rijeke Neretve i kulturno je i gospodarsko središte Hercegovine, a ujedno i najveći grad u Hercegovini. Mostar je upravno sjedište Hercegovačko-neretvanske županije. Mostar je jedan od tri službena grada Bosne i Hercegovine.

Grad je ime dobio po čuvarima mostova (mostarima) na obalama rijeke Neretve. Ubraja se u jedan od najljepših gradova u Bosni i Hercegovini. U njemu se nalazi Stari most, koji se zajedno sa starim gradom od 2005. godine nalazi na popisu zaštićene kulturne baštine UNESCO-a.
(Wikipedia)

Stari most



- prva misao : Zašto netko ruši most star gotovo 600 godina?

- druga misao : U čemu je privlačnost "modernih" orijentalnih putnih destinacija -
kad prije toga nisi vidio dervišku tekiju u Blagaju i grad Mostar? Ovdje sam iako stranac, osjećala se kao kod kuće, a svakako dobrodošla - bit' će zato, jer NE pravim razlike na uobičajan način!


Motel/restoran Kriva ćuprija_ i susjed s  Minareta ...

Namaz ili salat (arapski: صلوة) je islamska obredna molitva koja se sastoji od različitih pokreta i položaja tijela i pobožnih učenja, uključujući učenje Kur'ana. To je druga i osnovna praktična dužnost islama. Namaz je farz, obveza strogo naređena od Alaha. Spomenut je na preko stotinu mjesta u Kuranu. Namaskih vremena ima pet: sabah, podne, ikindija, akšam i jacija. Njihov početak se oglašava ezanom, pozivom mujezina s minareta džamije. Vrijeme tih namaza je:
  1. Sabah namaz počinje od zore, odnosno prvog traka Sunčeve svjetlosti i traje do pred izlazak Sunca.
  2. Podne namaz počinje nakon izlaska Sunca sa sredine neba i traje do ikindije.
  3. Ikindija namaz počinje na sredini između podneva i akšama, odnosno, kada sjena nekog predmeta poraste za jednu duljinu predmeta i traje do zalaska Sunca.
  4. Akšam namaz traje od zalaska Sunca do jacije.
  5. Jacija namaz počinje kad potpuno nestane Sunčeve svjetlosti na
    1. 
      Moja "Namaz" Džamija
       zapadu i traje sve do zore, kada ponovo nastupa sabah. (Wiki)
Mujezin na susjednom Minaretu, tek nekoliko metara od moje sobe, dakako se držao pravilnika. Pratih pomno, vremena jutarnjeg i večernjeg namaza razlikovala su se iz dana u dan, predpostavljam također radi načina računanja vremena "a la turca" (vidi Sahat kula). Podne bi ostalo poprilično suglasno vremenu mog sata. Zanimljivo, Mujazin je iznimno ugodno pozivao - decentnost mu je očito vrlina.
> ja sam noćila u motel/restoranu - u starom gradu, odmah kraj Starog mosta - motel su renovirane mlinice na pritokama Neretve - ako Vam ne smeta šum vodopada i zov Mujazina u zoru s obližnjeg minareta džamije uz Krivu čupriju...

 



vidi:

> Muzej Kula
> Sahat Kula Mostar



Jeste li se kada penjali na Minaret ? Ja jesam, probajte...


Sahat-kula je kula karakteristična za bosanske čaršije ali i za druga mjesta koja su bila pod vlašću ili uticajem Osmanlijske imperije. Naime sahat-kule su građene isključivo u evropskom dijelu Osmanskog carstva, naročito u Bosni i Hercegovini što je bila islamska varijacija na zapadnoevropsku formu zvonika te je sahat-kula simbolična graditeljska osobina Bosne i Hercegovine. Sahat-kule su građene uglavnom sa velikim satom na jednom ili više lica objekta (obično na četiri lica) kako bi veći broj stanovnika određenog mjesta mogao čitati vrijeme. Sahat-kula je arhaični izraz u bosanskom jeziku i odnosni se na specifične građevine izgrađene pretežno na području Bosne i Hercegovine. Prema jednom putopiscu iz Francuske iz 16. vijeka , prva sahat-kula podignuta je u Skoplju između 1566. i 1572. godine. Sahat-kule su najčešće građene u centralnim zonama čaršije, i to uz džamije, kao zadužbine pojedinih vakifa, mada ih ima i na drugim mjestima, poput sahat-kule u Maglaju koja je podignuta u oboru maglajske utvrde, ili onih u Tešnju, Gradačcu ili Počitelju. Za slične građevine u svijetu, u bosanskom jeziku postoji izraz toranj ili jednostavno kula. Kule su obično dijelovi crkava ili objekata gradske uprave. (Wikipedia)

Lutkarsko pozorište

Hrvatski dom - Herceg Stjepana Kosača

Katarina Kosača-Kotromanić (* 1424 in Blagaj bei Mostar; † 25. Oktober 1478 in Rom), Tochter von Stjepan Vukčić Kosača und Jelena Balšić, war die vorletzte Königin von Bosnien.(predposljednja bosanska kraljica)
Katarina ist eine Selige der römisch-katholischen Kirche. Ihr Gedenktag, der 25. Oktober eines Jahres, wird vor allem von den Kroaten in Bosnien und Herzegowina feierlich begangen. Als Verehrung für ihre Königin tragen die Frauen von Kraljeva Sutjeska und Vareš noch heute traditionell ein schwarzes Kopftuch. (Wiki)


Pozorišna Kavana & Restoran (krasno mjesto obojano isključivo lokalnim koloritom, cijene izvrsne, uslugajoš i bolja - svi ljudi dobre volje su dobrodošli - slastice su lijepo izgledale)

Karadozbegova džamija



Mostarske Džamije (doista posebnost)





TAXI (preporuka, dobra usluga i cijena, posredovanje pri povoljnom smještaju - javite se Adi i pozovite se na mene - biti će nam obostrano drago!)



PRIVREDA:

> kupila si krasnu jareću kožu- tepih (gdje to još naći?)

> vidi fotku >>>

> Blatina i Žilavka


Vina Manastira Tvrdoš
> Vranac
> perfektna vina - strahoviti doživljaj

POSEBNOSTI/KULTURA:
Turbe - Mauzoleji



Derviš Tekija - Blagaj - otvorena za posjetitelje vjernike, a djelomice i turiste! Obnovu financirala država Turska.

Izvor rijeke Bune u Blagaju kraj Tekije




Neretva - takvu boju vode još niste vidjeli! Duni vjetre malo s Neretve ...





kušaj:

> Burekđinica "Musala" Mostar (odmah kod Musale,  kraj Titovog mosta!)
> Čevabđinica "Kod Bahre" Mostar (također kraj Titovog mosta - na drugoj strani ulice!)

Mepas-mall. Cinestar kino



Blagaj - izvor rijeke Bune

Koski Mehmet Pašina Džamija

Mostar s minareta Karadozbegove džamije

Stari grad - Fejića ulica

na Starom mostu

Stari most i grad
Pogled s mosta ...


KRAJ

samo blijeda sjenka
titra negdje na ravnoj površini -
glatka poremećena sjećanja,
na mjestima pomalo skliska.

zabljesnuti nepoznatim spoznajama
u svanuću neotkrivenih senzacija -
grubost pustinje preuzima zaleđenu,
sada priručnu memoriju.

Nazire se rasterećenje preobrazbe
pri shvaćanju neželjene zbiljnosti karaktera -
odjednom posve nepoznatog,
stranca na prirodnom obzoru.

Preostaje opasnost ciničnosti
momenta u susretu -
opustošenost emocija konačno rasplinjuje nelagodu trenutka
pri samo usputnom pozdravu.

Tinti (Zagreb, 07.03.2013.)

all text* & foto by Tinti

Razglednica na vjetru

                                                   Split Holographic Greeting Card - 2021 https://youtu.be/3FrMn2RHIiA Stojim na Rivi i čeka...